Mnoho ľudí si na začiatku svojej honby za novým bývaním kladie jednoduchú otázku ohľadom domov – STARÝ ČI NOVÝ DOM? Z pohľadu financií je pre mnohých lákavejšou predstavou kúpiť starý dom a postupne ho pretvárať na svoj obraz. Je to lákavejšia predstava ako investovať na začiatku vyšší obnos financií do domu, ktorý je nový. Je to však naozaj tak? Je stavba nového domu nákladnejšou záležitosťou ako oprava starého domu. 

            Možno máme pre vás prekvapivú správu, ale investícia na starý dom rozhodne nie je nižšia ako investícia do novej stavby, ktorá bude presne podľa vašich predstáv. Pri starých domoch nikdy netušíte, čo sa skrýva pod podlahou domu. To, čo na začiatku začína ako bežná oprava, do ktorej plánujete investovať len pár desiatok eur, sa môže zvrhnúť na boj so samotným domom. Nikdy neviete v akom stave sú rozvody, elektrina, voda či odpady. Hoci na prvý pohľad sa môže zdať všetko v absolútnom poriadku, realita býva oveľa strašidelnejšia.

            Staré domy sú nechvalne známe pre svoj vysoký výskyt plesní či ich spór, ktoré prežijú i extrémne podmienky. Bohužiaľ, na tento fakt prídete až v okamihu, keď sa pokúšate pustiť do uspôsobovania bývania podľa vašich predstáv. Plesne v starých domoch predstavujú nielen estetický problém bývania ale môžu sa stáť i za vznikom chronických problémov s dýchacími cestami a častými infekciami horných i dolných dýchacích ciest. Problémom je, že ich výskytu sa nezbavíte len pomocou čističov a prípravkom proti plesniam. Častokrát je potrebná hĺbková rekonštrukcia, kedy je odstránené všetko, na čom sa pleseň vyskytuje alebo čo s ňou prišlo do kontaktu. 

            Nech sa na problém starých domov pozrieme z akejkoľvek strany, vždy predstavujú nekontrolovateľný magnet na financie a nikdy nemajú dosť. I keď máte pocit, že je problém vyriešený, opäť sa objaví iný. Z toho dôvodu je lepším nápadom investície nový dom, na ktorého stavbu boli použité moderné technológie a vy sa nemusíte báť neželaných prekvapení. 

dobrydomov.sk